Student Awards

 

Item
Name of Competition
Organizer
Name of Awardees
Academic Youth Arch Student Improvement Award

Organiser: Youth Arch Student Improvement Award

Co-organiser: The Outstanding Young Persons’ Association

2A Ng Chi Hin

2C Wong Cheuk Kwan

3C Lau Hoi Ching

3D Man Chun Pong

4C Fung Tsz Ching

4C Liu Wai Man

5A Ko Chun Ho

5C Leung Lok Ching

5E Wu Jia Zhen

2B Tsang Yi Kiu

2D Chow Yan Kin

3D Lau Hoi Ching

3D Tam Chin Ho

4C Yeung Ching Man

4E Lee KaYiu,

5B Cheung Siu Ki

5DMan Yuen Ki

The H.K. Mathematical High Achievers Selection Contest 2015-2016

Po Leung Kuk,

Hong Kong Association of Science and Mathematics Education

Grade 3 prize

3A Lam Yee Ching,3D Wan Hei Yuen

3D Cheung Hoi Kit,3D Kwok Hiu Tin

Fun Science Competition Hong Kong Science Museum

First Prize

5E Chiu Chun Hoi, 5E Lau Chun Cheong

The Thirty-third Hong Kong Mathematics Olympiad Jointly organised by The Department of Mathematics and Information Technology of The Hong Kong Institute of Education and Mathematics Education Section of the Education Bureau

Third-class Honour

5E Chiu Chun Hoi

67th Hong Kong Schools Speech Festival Hong Kong Schools Music and Speech Association

Solo Verse Speaking:

1st place

1D So YatHei

2nd place

2D Mui Yik Tung, 4E Lam Sze Wah

3rd place

1A Wong Chung Yan, 1A Leung Tsz Ching

1BThapaIshika, 3A Chan Ming Yan

3D Chow Ngai Hong, 4D Fanxico Chan

67th Hong Kong Schools Speech Festival Hong Kong Schools Music and Speech Association

Improvised Dramatic Scene English Drama & Movie Making Society:

2nd place

2A Chang Ka Yin, 2D Cheung Po Yi

2D Leung Wai Sum, 2D Wu Ka Wing

3B Ng Siu Long, 3C Hui Cheuk Nam

第二十屆全港中學中文硬筆書法比賽 香港教育專業人員協會

優良獎

6C 劉鈞妍

67屆香港學校朗誦節

中文粵語朗誦

香港學校音樂及朗誦協會

散文獨誦冠軍

2D崔子臻, 3D鍾紫珊

散文獨誦亞軍

1B 謝曉聰, 2D梅亦彤

散文獨誦季軍

1A 黃頌恩, 5D陳曉虹

詩詞獨誦冠軍

3A李嘉雯

詩詞獨誦亞軍

2C方熙延

詩詞獨誦季軍

4D 陳可莉

67屆香港學校朗誦節

中文普通話朗誦

香港學校音樂及朗誦協會

中一、二級男子散文獨誦冠軍

1A蔡量

中一、二級男子散文獨誦季軍

1C李俊樂

中五、六級女子散文獨誦季軍

5D胡群欣

第十二屆全港中學「兩文三語」菁英大比拼 香港教育工作者聯會、香港西區扶輪社

初級組入圍

2A 林學孜

初級組入圍:

中文最佳文章

英文優秀文章

3A劉美怡

Express我的夢想」創作比賽2015 「兩地一心」 (U-hearts)

初中組文章季軍

2D朱巧嵐

初中組文章優異

1B周子力

<晴報>【講聲「早!拉近人與人】 全港中學生徵文比賽 <晴報>

冠軍

2D陳采怡

 

Sports Inter-School Volleyball Competition Hong Kong Schools Sports Federation

1st Runner-up

3A ShingCheuk Fung, 3B Au Hoi Chun

3B Wong Cheuk Yin, 3B Wong Shun Leong

3B Yip Tin Chi, 3C Yeung Tsz Hong

3D Yeung Kai KongOscar

4A Chi Tsz Hang, 4A Chung Wai Chun

4C Lau Tsun Ting, 4C Liu Wai Man

4E Kwok KaNok

Inter-School Table-Tennis Competition

Hong Kong Schools Sports Federation

1st Runner-up

1C Chow Sin Nga, 1C Chu Yuen Ting

1C Tse Ming Yan, 1D Sze Cheuk Ka

2A Yeung Yam Sze, 2D Mui Yik Tung

CCC Joint School Badminton Competition The Church of Christ in China (CCC)

2nd Runner-up in Boys Single

4E Lee Chun Ngai

Champion in Boys Double

4A Chi Tsz Hang

4E Lee Chun Ngai

3rd Runner-up in Girls Double

3A Lau Nga Lam, 4E Chan Pak Ching

第十六屆新界區際乒乓球聯賽

香港區體育總會主辦、

元朗區體育會協辦

男子組亞軍

5E 張其銳

中學校際乒乓球錦標賽 中華基督教會香港區會中學校長會體育學習領域工作小組

男子組單打亞軍

5E 張其銳

女子組雙打冠軍

1D 史卓嘉, 2D 梅亦彤

女子組單打冠軍

1D 史卓嘉

女子組單打季軍

2D 梅亦彤

中學校際排球錦標賽 中華基督教會香港區會中學校長會體育學習領域工作小組

男子組亞軍

3A 盛焯烽、3B 區凱晉、3B 黃卓然

3B 黃信亮、3B 葉天志、3C 楊子康

3D 楊啓江、4A 池子琚B4A 鍾煒俊

4C 劉儁庭、4C 廖瑋文、4E 郭嘉諾5C 羅志樂、5D 劉子睿、5E 賴加誠

5E 羅子敬、6A 溫學禮、6D 莊可豐

聖士提反灣獨木舟長途賽2015 康樂及文化事務署

男子少年組亞軍

2D崔子臻

2016聯校滑浪風帆比賽(第一站)

香港滑浪風帆會主辦、

康樂及文化事務處協辦

男子少年組別亞軍

2D崔子臻

 

Music The 68th Hong Kong Schools Music Festival Hong Kong Schools Music and Speech Association

Piano Solo Grade Seven:

2nd Runner-up

2D  Mui Yik Tung

Marimba Solo(Parsons Music Scholarship):

2nd Runner-up

6D Ho Tze Fai

2016 Hong Kong Asia-Pacific Youth Piano Competition Hong Kong Music Development Centre

2nd Runner-up

1D Man Chun Hei William

第六屆亞洲青少年音樂比賽

柏斯音樂基金會

倫敦聖三一學院ATCL演奏級組:

第三名

3A 歐顯星

 

Visual Arts Exhibition of Secondary School Students’ Creative Visual Arts Work 2015/16(Group for 15 years old or above) Education Bureau

Gold Prize

5B Chan Ming Leung

Certificate of Merit

5A Chan Nga Yin

The Jockey Club Student Drawing Competition of Hong Kong Flower Show 2016 The Leisure and Cultural Services Department

2ndRunner-up

5E Lai Ching Lam

The Wharf Hong Kong Secondary School Art Competition 2015-16 The Wharf

Outstanding Performance

4B Tam Wing Yu

2015國際光及光基技術年美術設計創作比賽

保良局主辦

教育局、香港教育學院及香港美術教育協會協辦

世界賽:二等獎

5E周俊成

世界賽:三等獎

5A羅慇嵐, 5C蔡倩媛, 5D劉佩儀

香港賽:三等獎

5A羅慇嵐,5C蔡倩媛, 5D劉佩儀,

5E周俊成

面具設計比賽 2016 愛滋寧養服務協會

傑出作品獎

1D陳美延

入圍獎

1A鍾宇晴, 1B杜嘉瑤, 1B黃淑婷

1C周倩雅, 1C朱苑亭, 1C周玉蘭

1C周樂林, 1C趙芷尉, 1D鄧啟情

1D郭倩怡, 1D陳曉晴, 1D龍尚鴻

2B曾伊蕎, 2B鄭凱盈, 4A陳依婷

4B譚穎瑜, 4C黃滿儀, 4C鄧杏

4D傅倩儀, 4D胡瀚軒, 4D江愛林

4E陳旻兒

第二十八屆和平海報設計比賽(主題:分享和平) 國際獅子總會中國港澳三O三區

優異獎

2A陳詠楺, 2A李泳諭

2A李梓恩, 2B鄭凱盈

愛德·2015「活水行動」海報設計比賽 愛德基金會

高中及大專組亞軍

4D江愛林

Other Inter-School Scrabble Championship 2016 Hong Kong Scrabble Players Association

Secondary (Open)Silver Cup:

2nd Runner-up

2D Ho Tsun Ngai, 2D Ho Sum Yin,

2D Cheng Tsz Ching,2D Fung Pak Man,

5D Chan Hiu Hung, 5D Ng Cheuk Win

6th CCC Inter-School Scrabble Competition The Church of Christ in China (CCC)

1st Runner-up

2D Jason Lau, 2D Ho Sum Yin,

2D Cheng Tsz Ching, 2D Ho Tsun Ngai,

2D KanSik Yin, 2D Fung Pak Man,

5D Chan Hiu Hung, 5D Ng Cheuk Wing,

元朗學生大使計劃

元朗中學校長會

最深刻體驗獎

4D 陳海林, 4E 林思華

5D 謝灝, 5D 李少玲

5D 劉詠珊, 5E 陳迪瑤