Student Awards (2018 Sep-2019 Jan)

 

項目

活動名稱

主辦機構

獲獎學生

1

2018 Australian National Chemistry Quiz

Hong Kong Section

Royal Australian Chemical Institute

Credit

5C Cho Man Ho, 5D Chan Hau Choi

5D Cheung Man Ho, 5D Mak Sook Man

5D Wong Cheuk Kwan, 6D Lin Tsun Kit

6D Man Chun Pong

Distinction

5C Lam Hok Tsz, 5D Hui Owen

5D Lai Cheuk Yi, 5D Li Pok Nga

High Distinction

6C Siu Hoi Tung, 6D Hung Wai Chung

2

The International Competitions and Assessments for Schools(Mathematics)

UNSW Global

Merit

2A Wong Cheuk Sin, 2A Choi Yu Hang

Credit

2A Hung Wai Chun, 2C Chung Pak Yin

2D Chan Tsz Ki

Distinction

2A Ho Ka Ho, 2C Chan King Sang

2C Cheung Tommy, 2C Lam Wai Fung

3

Thirty-sixth Hong Kong Mathematics Olympiad(2018-19) Poster Design Competition

The Education University of Hong Kong,

Mathematics Education Section of the Education Bureau

Second Runner-up

5B Li Tsz Yan

Ten Best Design

5A Shiu Yuk Kiu

 

4

中華基督教會元朗堂120週年堂慶標誌設計比賽

中華基督教會元朗堂

中組季軍

3A 曾詠琳

中組亞軍

3B 羅浩文

中組冠軍

3C 蔡嘉欣

高中組季軍

5C 陳詠楺

高中組亞軍

5B 鄭凱盈

高中組冠軍

5B 郭欣樺

 

 

 

 

項目 活動名稱 主辦機構 獲獎學生

5

全港旗袍設計比賽2017-2018

中國旗袍協會香港總會

高中組優異獎

5B 鄭凱盈

6C 張筠鈺

6

健康四格漫畫創作大賽2018

電影、報刊及物品管理辦事處

良好表現獎(中學組)

5A 蔡詠淇

7

2018當代中學生繪畫比賽

香港當代藝術中心

優異獎

5A 蔡詠淇

8

香港律師會師友計劃

香港律師會

「最具法律意義作品」獎

5C 郭安怡

5D 賴卓宜

9

最佳小導師

新界西長者學苑聯網

最佳小導師獎

2C 張穎彤

10

現代激答至醒開學篇2018-19

現代教育

中二組季軍

3C 蔡嘉欣

11

Inter-school Table-Tennis Competition

A Grade Girl 1st Runner-up

4D Sze Cheuk Ka

4D Tse Ming Yan

5C Mui Yik Tung

12

Inter-School Swimming Championships 2018-2019

HKSSF Yuen Long Secondary Schools Area Committee

2nd Runner-up in Boy C Grade 100m Breast Stroke

2nd Runner-up in Boy C Grade 200m Free Style

1D Tsang Tsz Ngo

3rd Runner-up in Girl B Grade 100m Breast Stroke

2nd Runner-up in Girl B Grade 50m Breast Stroke

3C Ng Hei Man

2nd Runner-up in Boy A Grade 4X50m Medley Relay

5D Fung Pak Man, 6A Fong Pak Hay

6C Kong Tsz Hang, 6B Lau Hok Yue

3rd Runner-up in Boy A Grade 100m Breast Stroke

6A   Fong Pak Hay

 

 

 

 

1st Runner-up in Boy A Grade 50m Back Stroke

1st Runner-up in Boy A Grade 100m Back Stroke

6B    Lau Hok Yue

2nd Runner-up in Boy A Grade 50m Breast Stroke

6C    Kong Tsz Hang

13

12th CK Classic International Open Taekwondo Championship 2018

CK Classic International Malaysia

Second Runner-up

6A Tam Ching Nam

14

全港分齡跳繩比賽2018

12-14歲男子組

中國香港跳繩總會

個人花式比賽殿軍

3分鐘速度耐力跳比賽亞軍

30秒速度跳比賽冠軍

個人總成績亞軍

2C 張詠霖

15

The 43rd Hong Kong Youth Cultural and Arts Competition

Hong Kong Youth Cultural and Arts Competition Committee

2nd Runner-up of Chinese Painting: Senior Primary School Section

1B Lam Kwan To

 

16

Inter-school Cross Country Competition

2018-2019

HKSSF Yuen Long Secondary Schools Area Committee

Boy C Merit (Team)

1A Sarki Rabin, 1A Siu Chung Wai

1A Yuen Ming Hei, 1B Kwan Tsz Hei

1B Leung Yu Hin, 1B Wu Gangbao

1D Tsang Tsz Ngo

17

Inter-School Athletics Competition 2018-2019

HKSSF

Boys C grade-Merit

School team

Boys C grade Long jump-1st runner-up

Boys C grade 200M-1st runner-up

1A Sarki Rabin

Boys B grade Shot put-2nd runner-up

2B Shreesh Nirupam

Boys C grade Shot put-2nd runner-up

2D Lai Chi Hang

Boys B grade High jump-Champion

Boys B grade Long jump-3rd runner-up

4A Chan Chun Hei

18

Inter-School Volleyball Competition 2018-19

HKSSF

Boys A grade 3rd runner-up

School team

 

項目

活動名稱

主辦機構

獲獎學生

19

The 1st Youth STEM Grand Challenge

Hong Kong STEM Education Alliance

Student Individual Competition -Merit

3C Lee Ka Hin

20

19th HKSSA School Invitational Water Polo Championship

HKSSF

5th Place

School team

 

21

花鳥蟲魚小伙伴設計比賽

香港北區花蟲魚協會

優異獎

2B    梁靜怡4A    陳芯I

4B    周玉蘭4B     黃淑婷

5A   曾伊蕎5B     李梓恩

季軍

4D   陳曉晴

亞軍

4A   馮恩霖

冠軍

4C    陳凱晴

22

第六十九屆校際朗誦節(中文朗誦)

香港學校音樂及朗誦協會

詩詞獨誦季軍

2B    李因喬

詩詞獨誦亞軍

2A   曹曉彬

散文獨誦亞軍

1B    吳芷遙

散文獨誦冠軍

3D   梅旨彤

散文獨誦季軍

5C    郭安怡

散文獨誦冠軍

5D   崔子臻

23

七十屆校際朗誦節普通話組

香港學校音樂及朗誦協會

女子詩詞獨誦季軍

1A   潘泳霖

男子散文獨誦亞軍

2A   丘展劻

女子散文獨誦季軍

3A   庄曉桐

女子散文獨誦冠軍

3A   吳伊琳

女子散文獨誦冠軍

3D   梅旨彤

女子詩詞獨誦季軍

5A   梁芷晴

 

項目

活動名稱

主辦機構

獲獎學生

24

The 70th Hong Kong Schools Speech Festival (English Speech)

The Hong Kong Schools Music and Speech Association

Solo Verse Speaking Champion

2A   Yeung Lok Ting

Solo Verse Speaking 1st Runner-up

4D   So Yat Hei

Solo Verse Speaking 2nd runner-up

2D   Ng Yu Ching

4B    Leung Tze Ching

25

中心標誌設計比賽

視障人士家庭資源中心

中學組冠軍

4A 鄧啓情

26

賣旗日旗紙設計比賽

香港善導會

優異獎

5A 曾伊蕎

27

錶面設計比賽2018

智叻網

中童組金獎

1B 黃子晴

28

Fun Science Competition

Hong Kong Science Museum

Third Prize

5D Lai Cheuk Yi, 5D Li Pok Nga

29

Vita Green Cycling for Health Marathon Challenge 2019

Vita Green Charitable Foundation

Senior High School Male 1st runner-up

4A Wong Kit Ho

30

喜洋洋杯全國青少年兒童書畫攝影作品大賽

中國青少年書畫藝術研究學會

一等獎

2B    李雯羽

二等獎

1D   鄧卓琳

三等獎

1C    董家媚4C     郭倩怡

4D   楊寶盈

31

藝術眾樂樂全港繪畫比賽2018

社區藥物教育輔導會

高中組優異獎

4B    周玉蘭

32

11屆青年視覺藝術展2019之傑出視藝學生選舉

東區文藝協進會有限公司主辦

東區區議員贊助

大獎

5A   曾伊蕎

創作獎

5B    鄭凱盈5C     陳詠楺

入圍獎

5B    李泳諭

33

Yuen Long Inter-school Badminton Competition (Girls B Grade)

HKSSF

1st runner-up

School Team

34

「清潔龍阿德」臉書專頁之滅蚊防鼠帖文圖畫創作比賽

食物環境衛生署

優異獎

1A   黃俊龍

項目

活動名稱

主辦機構

獲獎學生

35

童分世界兒童繪大奬賽2019

世界兒童藝術文化協會

銀獎

1C    謝雅琪

銅獎

1B    黃子晴1C     黃子珊